Alle news

03/12

Reactie Gewest blijft uit: Oudergem neemt zelf maatregelen tegen aziatische hoornaar

Hoewel de Aziatische hoornaar zich razendsnel verspreidt, is er nog steeds geen degelijk gewestelijk plan opgesteld om hem te bestrijden. De situatie is zorgwekkend: er zijn al aanzienlijke gevolgen voor de biodiversiteit en er is een groeiende bedreiging voor de volksgezondheid. De gemeente heeft daarom besloten de koe bij de hoorns te vatten en heeft dit jaar voor het eerst een actieplan uitgerold.

Onderschat het Gewest het probleem van de Aziatische hoornaar? Ja, dat is duidelijk. Hoewel er deze zomer een resolutie werd ingediend, staat de soort nog steeds niet op de lijst van invasieve soorten in de Brusselse wetgeving”, betreurt de burgemeester. “In 2020 waren er 20 tussenkomsten van de brandweer om nesten te vernietigen in Brussel, drie jaar later waren dat er al 625. En ook Oudergem bleef niet gespaard. In datzelfde jaar hebben we er zelf al een dertigtal verwijderd.

De eerste slachtoffers van dit agressieve roofdier zijn de bijen en kleine insecten die hij doodt en naar het nest brengt om de larven te voeden. Daardoor raakt de bestuiving verstoord en wordt de voedselketen van kleine vogels ontwricht. Daarbovenop vormt hij voor mensen een ernstig gevaar bij een steek.

Met de steun, onder andere, van de gedeelde begroting, hebben we een merkstok en beschermingspakken aangeschaft. We zijn ook van plan een traceerkoffer aan te kopen om een individu te kunnen markeren en zo het nest te lokaliseren.”

De gemeente heeft ook een partnerschap afgesloten met een gespecialiseerde vereniging: groep F. Die leidde eerst de terreinagenten op. “Samen hebben we een oproep gedaan voor vrijwilligers, die intussen zijn opgeleid om te helpen bij de opsporing van nesten. Deze vrijwilligers zijn verenigd in de groep met de naam “Vespa Hunter 1160”.

Het collectief telt inmiddels 66 inwoners van Oudergem en blijft groeien. In augustus konden vrijwilligers met dit systeem 28 nesten vernietigen.

De brandweer komt enkel gratis tussen bij onmiddellijk gevaar, een massale aanval of wanneer een nest een woning onbewoonbaar maakt. Via een privéfirma kan de kost oplopen tot 1.000 euro! Dankzij onderlinge solidariteit werken we efficiënter én gratis voor de inwoners van Oudergem”.

Als u een nest op uw eigendom ontdekt, is er maar één reflex: contacteer Vespa Hunter!
Wilt u zich bij het vrijwilligersteam aansluiten? Neem contact op via 0470/51.65.42.
Heeft u ergens anders een nest opgemerkt? Raadpleeg ons beslissingsschema om te weten met wie u contact moet opnemen.