Het Vriendschapsplein, dat voornamelijk bestaat uit verharding, is een van de warmste plekken in Oudergem. De gemeente heeft al enkele jaren het plan om het plein te vergroenen en er een ontmoetingsplek van te maken. De stedenbouwkundige vergunning zou in oktober kunnen worden afgeleverd.
Asfalt, parkeerplaatsen en bijna geen schaduw: het Vriendschapsplein, gelegen tussen de campus van de VUB en de metrostations Hankar en Pétillon, is vooral een doorgangsplek. Een onderzoek van Leefmilieu Brussel heeft het plein zelfs aangeduid als een hitte-eiland.
"Doordat er te veel verharding is, wordt de warmte van de zon door de dag vastgehouden en ontstaat er een hitte-eilandeffect", aldus de dienst Openbare ruimte. Een effect dat zeer goed voelbaar was tijdens de hittegolven van afgelopen zomer. "Het doel is om het renovatieproject te benutten om van het Vriendschapsplein het eerste koelte-eiland van Oudergem te maken. Anders gezegd wordt het plein omgevormd tot een zo groen mogelijke ruimte, met de aanplanting van een dertigtal grote bomen en een beter waterbeheer."
De schaduw zal de temperatuur op hete dagen met enkele graden doen zakken en maakt de nachten aangenamer. Het regenwater zal niet meer naar de riolering stromen, maar wordt vastgehouden in beter doordringbare bodems.
Tegelijkertijd voorziet het project in de aanleg van een ontmoetingsruimte met voetpaden, een speelplaats voor de kinderen, bankjes en een twintigtal fietsparkeerplaatsen. De maximumsnelheid wordt beperkt tot 20 km/u, met snelheidsremmers aan het begin van de straten. "Het bovengronds parkeren is aangepast na opmerkingen van de omwonenden, zonder de oorspronkelijke doelstellingen van het project uit het oog te verliezen". De vergunningsaanvraag werd ingediend. Als alles volgens planning verloopt, zouden de werkzaamheden in 2028 kunnen plaatsvinden.
